Dlaczego nieznajomość popkultury szkodzi? O czym pisał Murakami w swoim zaginionym opowiadaniu? Dlaczego Ryży umarł? Czy nadeszła wielka powódź? Skąd wziął się finiszek pewnej relacyjki?
Jeżeli jesteście ciekawi — zaglądajcie na naszą stronę. Już niebawem będziecie mogli swoją ciekawość zaspokoić. Od 20.08 czeka na was do pobrania darmowa publikacja PROwincji; zbiór opowiadań pod błędnym hasłem przewodnim, o które poprosiliśmy kilku polskich autorów. Grafiki zrobił dla nas artysta niepolski, bo portugalski. O godną prezentację całości zadbała świetna wrocławska składaczka.Już niedługo uchylimy rąbka tajemnicy…
Słowo wstępu:
Błąd może kosztować wiele, może też być miłym przypadkiem, który wpływa na nasze koleje losu. Może doprowadzić do katastrofalnych konsekwencji albo przynieść fortunę i szczęście. Nacechowany negatywnie jako akcydentalna sytuacja może mieć zaskakujące rezultaty. Przykładowe możliwości wydarzeń, które zobrazowane były np. w Przypadku Kieślowskiego czy Biegnij Lola, biegnij Toma Tykwera, pokazują, jak dużo zależy od nas, ale i od rzeczy, na które nie mamy wpływu i od ludzi, którzy mogą nasze plany pokrzyżować. Pojawia się pytanie o to, czym jest błąd, bo pomimo oczywistej semantyki, w zależności od kontekstu może być zaskakującym ruchem, który przyniesie nam nieoczekiwane konsekwencje; śmierć, miłość, lepszą pracę, dziesięć złotych na asfalcie… Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji to publikacja, której celem jest dotknięcie literackiego spectrum błędu. Pomyłki pojawiają się wszędzie. W międzynarodowej polityce, analizach socjologicznych, badaniach medycznych, wysłanych mailach, czy ilości łyżek cukru wsypanych do herbaty. A i z pewnością w prezentowanych tekstach. Treści Autorów i Autorek dopełniłyśmy cyklem ilustracji Diogo Ruasa, których punktem wyjściowym był glitch. Chciałyśmy, jako redaktorki, zwrócić uwagę na mniej popularną na współczesnym rynku wydawniczym formę literacką, czyli krótkie opowiadania. Często publikowane w sieci, na prywatnych blogach, czytane podczas spotkań autorskich, pojawiające się w czasopismach literackich zdają się, być formą ulotną. Mozaika tekstów dotyczących jednego, konkretnego motywu przewodniego staje się literackim wachlarzem dyskursu, w tym przypadku, błędów. „Mylić się, jest rzeczą ludzką, trwanie w błędzie to już rzecz diabelska”, rzekł francuski filozof Canguilhem. Jeśli diabelskie mogą być konsekwencje pomyłek, tym bardziej mamy nadzieję, że lektura opowiadań wokół pojęcia błędu przyniesie Czytelniczkom i Czytelnikom wiele inspirujących pytań.
Jagoda Cierniak
© Fundacja Manowce Kultury oraz autorzy i autorki: Lucjan Gregory, Olga Ślepowrońska, Jacek Brzozowski, Daniel Orzadowski, Sonia Mossakowska, Lech Mikulski, Michał Paweł Urbaniak
Ilustracje: Mots | instagram.com/umots
Redakcja: Zuzanna Majer
Korekta: Zuzanna Majer, Jagoda Cierniak
Opracowanie graficzne, skład: Iwona Jarosz
Koordynacja projektu: PROwincja | www.prowincja.art.pl
Wydawnictwo Manowce Kultury
Komprachcice 2018
ISBN 978-83-950575-0-2
Śledź >>> www.prowincja.art.pl