W dniach 01 – 07.03.2020 w Polsko – Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym odbywał się międzynarodowy projekt w którym wzięła udział młodzież z Francji, Niemiec i Polski. Organizacjami partnerskimi projektu była nasza Fundacja Manowce Kultury, ZuKunst e.V z Berlina i Centre Loisirs Et Culture z Eybens. Tytuł projektu brzmiał “SolidArt – Street Art i Solidarność” a jego głównym tematem była solidarność, międzyludzkie wsparcie, różnorodność i prawa człowieka. W jego ramach uczestnicy i uczestniczki zastanawiali się nad tym co to znaczy być solidarnym i gdzie w dzisiejszych czasach można znaleźć przykłady międzyludzkiej solidarności, współdziałania i wsparcia. Młodzież dyskutowała i przenosiła swoje opinie na plakaty.
Refleksje na te tematy zebrane podczas rozmów stały się punktem wyjścia i inspiracją do tworzenia wielkoformatowych pracy pod okiem duetu street artowego MOTS, w składzie Jagoda Cierniak i Diogo Ruas. Młodzież brała udział w prowadzonych przez artystów warsztatach z technik tworzenia murali, poznawała tajniki profesjonalnego malowania i prawidłowego używania sprejów. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki bardzo zaangażowali się w malarskie działania jak również tworzenie koncepcji dla końcowej pracy. Finałowe obrazy powstawały na dwumetrowych płytach wiórowych, zagruntowanych wcześniej przez artystów. Te wielkie płaszczyzny malowane były przez grupy, w których wspólnie działali uczestnicy i uczestniczki z trzech krajów. Ich końcowy rezultat był wypadkową różnych pomysłów i stylów działania. Było ekspresyjne nanoszenie farby i abstrakcyjne projekty jak u Basquiata, kolorystyczne eksperymenty a także pełne precyzji pilnowanie kształtu i konturów. Każda praca opatrzona była hasłem, słowem lub zdaniem, które odzwierciedla zamysł ich autorów i autorek oraz koresponduje z głównym tematem projektu.
fot. Sabina Drąg fot. Sabina Drąg fot. Jagoda Cierniak fot. Sabina Drąg fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Sabina Drąg fot. Jagoda Cierniak
Prace stały się częścią mobilnej wystawy, która na samym początku zatrzymała się przy Szkole Podstawowej im. Władysława Szafera w Widuchowej, do której uczęszczają nasi uczestnicy i uczestniczki z Polski. Następnie została przeniesiona do Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Widuchowa, gdzie można ją obecnie oglądać.
fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak fot. Jagoda Cierniak
Obok warsztatów codziennie odbywały się animacje językowe podczas których młodzież poprzez gry i zabawy uczyła się podstawowych zwrotów po francusku, niemiecku i po polsku. Mogła również od razu przetestować ich użyteczność w codziennych kontaktach. Wieczory przeznaczone były na wspólne, grupowe gry integracyjne.
W trakcie projektu grupa wybrała się również do Szczecina gdzie odwiedziła Centrum Dialogu Przełomy jak również odbyła spacer pod przewodnictwem Piotra “Lumpa” Pauka po szczecińskich muralach. Grupa odwiedziła również lokalne muzeum w Moryniu i spacerowała po tamtejszym parku.
fot. Piotr Pauk Lump fot. Piotr Pauk Lump fot. Mikołaj Nerlo fot. Tony Foroni
Podziękowania
Projekt odbył się dzięki dofinansowaniu z Funduszu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, wsparciu Urzędu Gminy Widuchowa w tym szczególnym Pani Wójt Anny Kusy – Kłos i Pani Agnieszki Odachowskiej. Dziękujemy za udostępnienie przestrzeni na naszą wystawę oraz zaufanie oraz wiarę w nasze działania i pomysł.
Projekt był dofinansowany również przez prywatnych darczyńców. Dziękujemy że jesteście z nami!
Ogromne podziękowanie kierujemy w stronę Centrum Kultury w Chojnie, które ugościło nas w Polsko-Niemieckim Ośrodku Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym. To wspaniała przestrzeń na warsztaty i projekty ulokowana w bardzo urokliwej okolicy z dala od zgiełku miasta. Dziękujemy również Pani Burmistrz Gminy Chojna Barbarze Raweckiej za miłe odwiedziny i ciepłe przyjęcie.
Niezastąpionym Paniom Małgorzacie Przybylskiej i Monice Kostrzewie z Koła Gospodyń Wiejskich Krzymowianki dziękujemy za to że o nas dbały, karmiły i że dzięki nim czuliśmy się tam jak w domu. Wspaniałemu Panu Mieczysławowi Morawskiemu wielkie dzięki za codzienne wsparcie, dobre słowo i nieustanną gotowość do pomocy w organizowaniu przestrzeni. którzy//które wsparli nas przez portal zrzutka.plNiezastąpionym Paniom Małgorzacie Przybylskiej i Monice Kostrzewie z Koła Gospodyń Wiejskich Krzymowianki dziękujemy za to że o nas dbały, karmiły i że dzięki nim czuliśmy się tam jak w domu. Wspaniałemu Panu Mieczysławowi Morawskiemu wielkie dzięki za codzienne wsparcie, dobre słowo i nieustanną gotowość do pomocy w organizowaniu przestrzeni.
Violinie Janiszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Widuchowej dziękujemy za pomoc w organizacji, wsparcie logistyczne projektu oraz za wspólne stawianie czoła niespodziewanym wyzwaniom.
Dziękujemy Panu Ryszardowi Mateckiemu za wszelkie wskazówki, wsparcie i wprowadzenie w specyfikę terenu!
Ogromne podziękowanie dla firmy Korczbud i Pana Tomasza Marca z Widuchowej za cierpliwość i gotowość do pomocy z materiałami potrzebnymi to powstania naszej instalacji.
Za serdeczną gościnę w Miejskim Ośrodku Kultury w Moryniu i spacer po Geoparku dziękujemy pani Annie Firze.
Panu Rafałowi kierowcy dziękujemy po stokroć za wspólne podróżowanie w przemiłej atmosferze i pomoc w wyzwaniach z wielkimi gabarytami.
Dzięki kierujemy też do Lumpa – Piotra Pauka, że mimo deszczu i zimna dzielnie oprowadzał nas po muralach Szczecina, dzielił się ich historią i anegdotami a także pokazał nam OffMarinę.
Hotelowi Radisson dziękujemy za gościnę i miłe przyzjęcie w ramach naszej wycieczki do Szczecina
Dziękujemy rodzicom naszych uczestników i uczestniczek, którzy wspierali nas na każdym etapie naszych działań. Dziękujemy za ciasta, za pomoc w działaniach logistycznych, a przede wszystkim za zaufanie i powierzenie nam Waszych dzieci!
Projekt był drugim spotkaniem w ramach naszego cyklu. Pierwsza edycja miała miejsce w Berlinie, gdzie młodzież tworzyła komiksy z tematem wolności w tle. A przed nami jeszcze wizyta u naszej partnerskiej organizacji we Francji, w okolicach Grenoble gdzie zajmiemy się landartem czyli sztuką w przestrzeni natury.