SolidArt – Street Art i Solidarność – fotorelacja

W dniach 01 – 07.03.2020 w Polsko – Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym odbywał się międzynarodowy projekt w którym wzięła udział młodzież z Francji, Niemiec i Polski. Organizacjami partnerskimi projektu była nasza Fundacja Manowce Kultury, ZuKunst e.V z Berlina i Centre Loisirs Et Culture z Eybens. Tytuł projektu brzmiał “SolidArt – Street Art i Solidarność” a jego głównym tematem była solidarność, międzyludzkie wsparcie, różnorodność i prawa człowieka. W jego ramach uczestnicy i uczestniczki zastanawiali się nad tym co to znaczy być solidarnym i gdzie w dzisiejszych czasach można znaleźć przykłady międzyludzkiej solidarności, współdziałania i wsparcia. Młodzież dyskutowała i przenosiła swoje opinie na plakaty.

Refleksje na te tematy zebrane podczas rozmów stały się punktem wyjścia i inspiracją do tworzenia wielkoformatowych pracy pod okiem duetu street artowego MOTS, w składzie Jagoda Cierniak i Diogo Ruas. Młodzież brała udział w prowadzonych przez artystów warsztatach z technik tworzenia murali, poznawała tajniki profesjonalnego malowania i prawidłowego używania sprejów. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki bardzo zaangażowali się w malarskie działania jak również tworzenie koncepcji dla końcowej pracy. Finałowe obrazy powstawały na dwumetrowych płytach wiórowych, zagruntowanych wcześniej przez artystów. Te wielkie płaszczyzny malowane były przez grupy, w których wspólnie działali uczestnicy i uczestniczki z trzech krajów. Ich końcowy rezultat był wypadkową różnych pomysłów i stylów działania. Było ekspresyjne nanoszenie farby i abstrakcyjne projekty jak u Basquiata, kolorystyczne eksperymenty a także pełne precyzji pilnowanie kształtu i konturów. Każda praca opatrzona była hasłem, słowem lub zdaniem, które odzwierciedla zamysł ich autorów i autorek oraz koresponduje z głównym tematem projektu.

fot. Jagoda Cierniak

Prace stały się częścią mobilnej wystawy, która na samym początku zatrzymała się przy Szkole Podstawowej im. Władysława Szafera w Widuchowej, do której uczęszczają nasi uczestnicy i uczestniczki z Polski. Następnie została przeniesiona do Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Widuchowa, gdzie można ją obecnie oglądać. 

Obok warsztatów codziennie odbywały się animacje językowe podczas których młodzież poprzez gry i zabawy uczyła się podstawowych zwrotów po francusku, niemiecku i po polsku. Mogła również od razu przetestować ich użyteczność w codziennych kontaktach. Wieczory przeznaczone były na wspólne, grupowe gry integracyjne.

W trakcie projektu grupa wybrała się również do Szczecina gdzie odwiedziła Centrum Dialogu Przełomy jak również odbyła spacer pod przewodnictwem Piotra “Lumpa” Pauka po szczecińskich muralach. Grupa odwiedziła również lokalne muzeum w Moryniu i spacerowała po tamtejszym parku.

fot. Piotr Pauk Lump

Podziękowania

Projekt odbył się dzięki dofinansowaniu z Funduszu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, wsparciu Urzędu Gminy Widuchowa w tym szczególnym Pani Wójt Anny Kusy – Kłos i Pani Agnieszki Odachowskiej. Dziękujemy za udostępnienie przestrzeni na naszą wystawę oraz zaufanie oraz wiarę w nasze działania i pomysł.

Projekt był dofinansowany również przez prywatnych darczyńców. Dziękujemy że jesteście z nami!

Ogromne podziękowanie kierujemy w stronę Centrum Kultury w Chojnie, które ugościło nas w Polsko-Niemieckim Ośrodku Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym. To wspaniała przestrzeń na warsztaty i projekty ulokowana w bardzo urokliwej okolicy z dala od zgiełku miasta. Dziękujemy również Pani Burmistrz Gminy Chojna Barbarze Raweckiej za miłe odwiedziny i ciepłe przyjęcie.

Niezastąpionym Paniom Małgorzacie Przybylskiej i Monice Kostrzewie z Koła Gospodyń Wiejskich Krzymowianki dziękujemy za to że o nas dbały, karmiły i że dzięki nim czuliśmy się tam jak w domu. Wspaniałemu Panu Mieczysławowi Morawskiemu wielkie dzięki za codzienne wsparcie, dobre słowo i nieustanną gotowość do pomocy w organizowaniu przestrzeni. którzy//które wsparli nas przez portal zrzutka.plNiezastąpionym Paniom Małgorzacie Przybylskiej i Monice Kostrzewie z Koła Gospodyń Wiejskich Krzymowianki dziękujemy za to że o nas dbały, karmiły i że dzięki nim czuliśmy się tam jak w domu. Wspaniałemu Panu Mieczysławowi Morawskiemu wielkie dzięki za codzienne wsparcie, dobre słowo i nieustanną gotowość do pomocy w organizowaniu przestrzeni. 

Violinie Janiszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Widuchowej dziękujemy za pomoc w organizacji, wsparcie logistyczne projektu oraz za wspólne stawianie czoła niespodziewanym wyzwaniom.

Dziękujemy Panu Ryszardowi Mateckiemu za wszelkie wskazówki, wsparcie i wprowadzenie w specyfikę terenu!

Ogromne podziękowanie dla firmy Korczbud i Pana Tomasza Marca z Widuchowej za cierpliwość i gotowość do pomocy z materiałami potrzebnymi to powstania naszej instalacji.

Za serdeczną gościnę w Miejskim Ośrodku Kultury w Moryniu i spacer po Geoparku dziękujemy pani Annie Firze. 

Panu Rafałowi kierowcy dziękujemy po stokroć za wspólne podróżowanie w przemiłej atmosferze i pomoc w wyzwaniach z wielkimi gabarytami.

Dzięki kierujemy też do Lumpa – Piotra Pauka, że mimo deszczu i zimna dzielnie oprowadzał nas po muralach Szczecina, dzielił się ich historią i anegdotami a także pokazał nam OffMarinę.

Hotelowi Radisson dziękujemy za gościnę i miłe przyzjęcie w ramach naszej wycieczki do Szczecina

Dziękujemy rodzicom naszych uczestników i uczestniczek, którzy wspierali nas na każdym etapie naszych działań. Dziękujemy za ciasta, za pomoc w działaniach logistycznych, a przede wszystkim za zaufanie i powierzenie nam Waszych dzieci!

Projekt był drugim spotkaniem w ramach naszego cyklu. Pierwsza edycja miała miejsce w Berlinie, gdzie młodzież tworzyła komiksy z tematem wolności w tle. A przed nami jeszcze wizyta u naszej partnerskiej organizacji we Francji, w okolicach Grenoble gdzie zajmiemy się landartem czyli sztuką w przestrzeni natury.