SolidArt – Street Art i Solidarność

  • by

II Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży z Francji, Niemiec i Polski

fot. MOTS
fot. MOTS

Tematem kolejnej edycji projektu jest solidarność – zarówno ta związana z historyczną organizacją broniącą praw pracowniczych jak i międzyludzka solidarność, budująca wspólnotę działania. Punktem wyjścia do rozmowy o niej będzie 50. rocznica wydarzeń Grudnia ‘70, czyli fali strajków na Północy Polski. Demonstracje odbywające się wtedy między innymi w Szczecinie, zapoczątkowały stopniowy rozpad autorytarnego reżimu. Refleksje w kontekście wydarzeń historycznych staną się pretekstem do rozmowy o współczesności, w tym przede wszystkim o prawach człowieka i obywatela/obywatelki, a także posłużą do dyskusji o dzisiejszych odcieniach solidarności. 

Teoretyczna część projektu będzie inspiracją dla artystycznych działań podejmowanych później w ramach warsztatów street artowych i muzycznych. 

Warsztaty z duetem street art MOTS

Wraz z portugalsko-polskim duetem street artowym MOTS młodzież będzie mogła poznać tajniki powstawania murali i  stworzyć własny projekt, który wykona wspólnie na udostępnionej na cele projektu ścianie.

Warsztaty muzyczne

Podczas warsztatów muzycznych pod okiem profesjonalnych twórców powstaną teksty, beaty i melodie, nawiązujące do tematu spotkania. Wszystkie utwory zostaną zaprezentowane na uroczystym finale projektu. 

Program

W ramach spotkania przygotowaliśmy również spacer po Szczecinie, połączony ze zwiedzaniem miejsc pamięci z okresu PRL, jak również wycieczką ukazującą liczne murale, wpisane w przestrzeń miasta.

Projekt zapewnia bogaty program, zakwaterowanie i wyżywienie, dojazdy, profesjonalny team prowadzący warsztaty, wycieczki, codzienne animacje językowe i mnóstwo dobrej zabawy.

Organizacje partnerskie projektu to: ZuKunst e.V (Berlin, Niemcy) i Heinrich von Stephan Schule Moabit/Berlin, CLC – Centre Loisirs et Culture (Eybens, Francja), Fundacja Manowce Kultury ( Polska) i Szkoła Podstawowa w Widuchowej

Spotkanie młodzieży zostało częściowo dofinansowane przez Fundusz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wciąż jednak można wesprzeć nasze działania i wrzucić cegiełkę pod budowę naszego muralu.

Dorzuć się do MURALU!

Imiona wszystkich naszych darczyńców staną się widocznym elementem powstałego muralu, zostaną również umieszczone w oficjalnych podziękowaniach udostępnionych mediom z Polski, Francji i Niemec. Podczas oficjalnego zakończenia projektu zostaną publicznie odczytane

KONTO NA KTÓRE WYSYŁAĆ MOŻNA DAROWIZNY:

BZ WBK 89 1090 2053 0000 0001 2363 9565

Fundacja Manowce Kultury

ul. Rolnicza 5B, 46-070 Komprachcice

więcej informacji:

sabina.drag@gmail.com