Magazyn PROwincja jest niezależnym medium // pismem społeczno-artystycznym wydawanym przez Fundację Manowce Kultury >>> ISSN 2353-9186.
Strona www.prowincja.art.pl jest głównym projektem Fundacji prowadzonym przez założycielki organizacji. Istnieje w sieci i na papierze, w ulotnych formach wydawniczych, zarówno samizdatowych jak i profesjonalnych.
PROwincja jest magazynem społeczno-artystycznym /// niezależnym, interdyscyplinarnym medium, głównym projektem Fundacji Manowce Kultury.
Krótka historia PRO/Prowincji
Dawno, dawno temu zanim powstała strona www.prowincja.art.pl w Opolu działa redakcja Opolskiego Kwartalnika Kulturalnego Prowincja. Czasopismo powstało w 2006 jako projekt przy Klubie Suterena – Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych. Łukasz Zalewski zebrał grupę ludzi związanych ze sztuką i zainicjował pomysł redagowania pisma, które odpowiadało potrzebom życia kulturalnego miasta. Do 2009 roku ukazało się siedem numerów periodyka. Na przestrzeni tych trzech lat działalności skład redakcji ulegał zmianom. Pismo współtworzyli m.in.: Joanna Sokołowska, Piotr Zawadzki, Patrycja Duczkowska, Kamila Żędzianowska, Justyna Bielecka, Magdalena Kręgiel, Szymon Noga, Romuald Kulik, Anna Dzika, Magdalena Żołędź, Małgorzata Sobolewska, Renata Blicharz. Od samego początku do chwili obecnej przy piśmie pracuje Jagoda Cierniak. W Prowincji pojawiły się teksty i prace m.in.: Tymona Feusette’a, Bolesława Polnara, Tomasza i Bartosza Mińkiewiczów – WILQ Superbohater, Alicji Iwańskiej,Wiesława Malickiego, Haliny Fleger, Pawła Bajewa, Magdaleny Adamczuk.
Po rezygnacji Łukasza Zalewskiego numer 1 (7) 2009 został wydany pod redakcją poetki Renaty Blicharz. Następnie prowadzenie pisma przejęła Jagoda Cierniak. Do redakcji dołączyła graficzka Jowita Lis. W tym momencie zaczęły się zmiany.
W trójosobowym składzie przeprowadziłyśmy małą rewolucję. Dołożyłyśmy koloru do magazynu, wprowadziłyśmy zmiany w layoucie. Do stale współpracujących artystów dołączyły Kuratorki a na okładkach pojawiły się prace: Agaty ENDO Nowickiej, Marysi Bitki, Bartosza Posackiego, Bartłomieja Trzosa. Wśród publikujących na łamach Prowincji znaleźli się również: Józef Chyży, Marta Ostrowska, Mauga, Łukasz Ślipko, Wacław Panek, Piotr Pałys, Jerzy Stemplewski, Piotrek Klonowski, Ela Gądek, Izabela Kozłowska, Harry Duda, Krystian Ławreniuk, Bogumiła Jęcek, Ryszard Klepacki, Dariusz Eckert.
Zaczęły się nieśmiałe ruchy w kierunku „nowego i innego”. Narodziły się pomysły, odbiegające od pierwotnych założeń. W redakcji narodziła się chęć stworzenia interdyscyplinarnego pisma o szerszym polu refleksji, wykraczającego poza literaturę i poza Miasto.
Rok 2011/2012 był przełomowy. Zaczęłyśmy się zastanawiać czy kontynuowanie Prowincji w obecnej formie nadal budzi w nas takie emocje, jak na początku. Wiele lat minęło i postawiłyśmy sobie pytanie: zakończyć działalność czy stworzyć świeży obraz pisma. No i jest nowe. Nowe, interdyscyplinarne, które daje według nas szersze odzwierciedlenie tego, czym jest, wydaje się, być może „prowincja” >>> I o to chodziło.
Obserwując co się aktualnie dzieje we współczesnej sztuce, nauce i literaturze dobrałyśmy temat, który stanowił swobodnie rozumiany wspólny mianownik pisma. Motyw był spoiwem tworzącym interdyscyplinarną narrację na temat tego, co nas porusza, wzrusza, wkurwia, inspiruje.
Nadal sięgamy po manowce – działania i myśli mniej popularne, które stanowią głos spoza głównego nurtu. Naszym celem jest wskazywanie takich aktywności społeczno-kulturalnych, które niosą ze sobą krytyczną wrażliwość wobec konstruktu rzeczywistości.
Pod koniec 2013 roku PROwincja odeszła od Klubu Suterena. Do maja 2014 roku wydawałyśmy ją jako nieformalna grupa. Od 7 maja oficjalnie stała się dzieckiem rodzącej się w międzyczasie organizacji pozarządowej – Fundacji Manowce Kultury założonej przez nas, czyli redaktorki www.prowincja.art.pl – Jagodę Cierniak, Sabinę Drąg, Jowitę Lis i Karolinę Pałys.
Obecnie nasze redakcyjne działania skupione są wokół tej strony internetowej, ale w miarę możliwości wybiegamy poza nią. Wydałyśmy w 2014 roku PROzina, którego wersję online można zobaczyć tutaj. Pojawiły się także działania kuratorskie, aktywistyczne, animatorskie. Wszystko rejestrujemy w dziale PROakcje.
Od 2015 roku z zespołem stale współpracuje Magda Zarzycka, wspiera działania redakcyjne, dział aktualności, opolskie wizualia. Z redakcji natomiast odeszła Jowita Lis i Karolina Pałys. Dziewczyny nadal pomagają i wspierają działalność PROwincji, natomiast nie zajmują się tematem na co dzień. Do stale współpracujących dołączyła natomiast Dorota Kosela oraz Daniel Orzadowski, a redaktorką prowadzącą została także Zuzanna Majer.
Pod koniec lutego 2016 r. zmieniamy logo na mocniejsze. Winny temu jest grafik z Opola – Bogumił Bardzik.
W 2018 roku Jagoda Cierniak oraz Zuzanna Majer skończyły pracę nad pierwszą publikacją wydaną przez Fundację Manowce Kultury „BŁĄD. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji”.
Schodzimy na manowce.
Idziemy do przodu, swoimi manowcami i swoim tempem. Nie jesteśmy kwartalnikiem, miesięcznikiem, tygodnikiem. Pracujemy, udostępniając prace innych, także niezależnych twórczyń i twórców.